Історія Чернівецької духовної семінарії
імені митрополита Євгенія Гакмана
Чернівецька духовна семінарія імені митрополита Євгенія Гакмана – це новий духовно-освітній осередок Православної Церкви України, покликаний продовжити славні традиції богословської освіти на Буковині
Семінарія має чотирирічний термін навчання і створена для підготовки священнослужителів, богословів, дяків, регентів, співців, працівників єпархіальних управлінь та церковних місій – усіх, хто прагне присвятити своє життя служінню Богові, Церкві та українському народу.
Семінарія утворена як духовний навчальний заклад Православної Церкви України на підставі подання Преосвященного єпископа Чернівецького і Буковинського Феогноста, погодженого з Управлінням духовної освіти і богословської науки ПЦУ, та відповідного рішення Священного Синоду Православної Церкви України (Постанова № 98 від 12 травня 2025 року).
Підґрунтям до цього рішення стало рішення Єпархіальної ради Чернівецько-Буковинської єпархії (протокол № 2 від 6 червня 2024 року), яким було ухвалено: «Клопотати перед Священним Синодом Православної Церкви України про реформування Чернівецького єпархіального духовного училища у Чернівецьку духовну семінарію імені митрополита Євгенія Гакмана».
Того ж дня, 12 травня 2025 року, Священний Синод затвердив Статут Семінарії, а її першим ректором призначив Преосвященного єпископа Чернівецького і Буковинського Феогноста.
У своїй діяльності Семінарія керується Священним Писанням, Священним Переданням, канонами і традиціями Православної Церкви, актами ПЦУ, внутрішнім Статутом, а також чинним законодавством України.
Її мета – забезпечити високий рівень богословської, духовно-моральної та пастирсько-практичної освіти для тих, хто відчуває поклик до служіння Христовій Церкві.
9 червня 2025 року, у День Святого Духа, в Управлінні Чернівецько-Буковинської єпархії ПЦУ відбулося установче засідання Чернівецької духовної семінарії – подія, що стала справді знаковою для духовного життя Буковини.
Засідання очолив в.о. ректора Семінарії – єпископ Чернівецький і Буковинський Феогност. За підсумками установчого засідання було ухвалено низку важливих кадрових рішень.
Зокрема, призначено: проректором з навчальної роботи – кандидата історичних наук, магістра богослов’я, протоієрея Ігоря Луцана; виконуючим обов’язки проректора з виховної роботи – магістра богослов’я, протоієрея Василя Левченка; виконуючим обов’язки проректора з адміністративно-господарської роботи – протоієрея Василя Угрина; старшим інспектором Семінарії – магістра видавничої справи та поліграфії, священника Олександра Радуляка; духівником Семінарії – протоієрея Василя Бумбу (повна духовна семінарська освіта); ученим секретарем Семінарії – магістра богослов’я, протодиякона Миколу Федорюка.
Також було утворено дві кафедри та регентське відділення, й відповідно призначено їхніх завідувачів: завідувачем кафедри біблійних та богословських дисциплін став протоієрей Іоан Чокалюк, кандидат наук з богослов’я; виконуючим обов’язки завідувача кафедри церковно-історичних, гуманітарних та практичних дисциплін – протоієрей Орест Драгінда, магістр богослов’я; завідувачем регентського відділення – Левченко Марія Олегівна, магістр музичного мистецтва.
З метою забезпечення колегіального управління навчальним закладом, координації освітньої, науково-методичної, духовно-виховної та адміністративної діяльності, відповідно до Статуту Чернівецької духовної семінарії імені митрополита Євгенія Гакмана, цього ж дня було створено Вчену раду та Приймальну комісію Семінарії.
Ці кроки заклали міцне підґрунтя для подальшого розвитку навчального закладу.
Уже цього року, 2025-го, в Чернівецькій духовній семінарії імені митрополита Євгенія Гакмана відбулася перша вступна кампанія. Тож і в майбутньому запрошуємо до вступу всіх, хто відчуває поклик до духовного служіння, бажає здобути богословську освіту та присвятити себе свідомому й відповідальному служінню Церкві Христовій.
, у день свята Воздвиження Хреста Господнього, відбулася Вчена рада під головуванням єпископа Чернівецького і Буковинського Феогноста, в.о. ректора Семінарії.
Підбито підсумки першої вступної кампанії: зараховано 55 студентів (40 – богословське, 15 – регентське); затверджено первинний склад із 28 викладачів та інспекторів, вручено Укази про призначення. Оголошено Подяку Голови Чернівецької ОВА владиці Феогносту. Засідання завершилося молитвою та спільною світлиною.
у семінарському храмі було звершено Божественну літургію, яку очолив єпископ Феогност у співслужінні духовенства та представників духовних шкіл ПЦУ; після молебню студенти отримали благословення й підрясники.
В актовій залі відбулася урочиста академія з вітальними промовами почесних гостей; пролунав спів молодіжного хору «Помісна». Так офіційно розпочався перший навчальний рік Чернівецької духовної семінарії імені митрополита Євгенія Гакмана.
Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній відвідав Семінарію, зустрівся зі студентами, викладачами та благодійниками, вручив церковні нагороди й звернувся зі словом настанови.
Предстоятель наголосив на поєднанні навчання з молитвою, дисципліною та жертовною любов’ю; візит став потужним духовним підкріпленням для всієї семінарської спільноти.
, у день пам’яті святителя Спиридона, єпископа Тримифунтського, чудотворця, керуючий Чернівецько-Буковинською єпархією Преосвященний єпископ Чернівецький і Буковинський Феогност звершив чин освячення семінарського храму на честь святого благовірного князя Ярослава Мудрого.
Ця подія стала важливою духовною віхою в житті Семінарії, утвердивши її як повноцінний осередок богослужбового, молитовного та виховного життя, де формування майбутніх служителів Церкви поєднується з живою літургійною традицією.
Тож творімо історію нашої Семінарії разом!
Щиро запрошуємо до співпраці всіх, хто бажає долучитися до становлення і розвитку нашого духовного закладу – духовенство, викладачів, доброчинців і всіх небайдужих. Нехай цей спільний шлях стане початком великої справи на славу Божу, для добра Православної Церкви України, буковинського краю й нашої багатостраждальної Батьківщини.
